Onno Eticaret
Ürün Sayfaları Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur

Esnaflık elbette zor ve coğrafyamızda yüzlerce yıldır devam eden bir kültür. Ancak kabul edelim ki dijital platformlarda esnaf olmak da hiç kolay bir iş sayılmaz. Gelin bu yolda satışlarınızı olumlu etkileyeceğine inandığımız 5 yolu sizler için sıralayalım.

Ticaretin bazı temel dinamikleri var. Bunlar içerisinde arz talep dengelerini, iskontoları ve taksit seçeneklerini görebiliyoruz. Ancak tek başına size müşteriyi getiren unsurlar bunlar değil. Daha da doğrusu ne gerçek hayatta, ne de dijital platformlarda tek başına müşteri toplayan bir doğru olduğundan bahsedemeyiz. Satış başarısını sürekliliğe oturtarak getiren doğrular, ancak birlikte uygulandığında bu başarının sebebi olabiliyorlar. Doğruları arttıralım, yanlışları azaltalım ve satışlarımız yükselsin. Biz de doğrularınıza belki katkıda bulunabiliriz diye aşağıdaki beş alt başlığı hazırladık. Umarız yardımcı olabiliriz.

Detaylı Ürün Açıklaması Ekleyin

Rakibiniz olan başka ürünlerin sayfalarını ziyaret ettiniz mi? Eğer fiyatta rekabet edemiyorsanız, açık sözlülüğünüzle, ürününüze olan ilginizle rekabet edebilirsiniz. Ürününüzün boyut ölçüleri, işlevi, marka ve model bilgileri mutlaka eksiksiz bir şekilde ürün sayfanızda yer alsın. Hatta pek çok başarılı satış sayfasında ürünle alakalı detaylı inceleme videolarının embed kodlarıyla eklendiğini görebiliyoruz. Profesyonel video içerikler çıkartmanızı müşterileriniz de beklemiyor tabii ki. Yine de video ile ürünü görmek yazılı anlatımlara birlikte müşteri için çok olumlu olabilir.

Fiyat Bilgisi Vermekten Çekinmeyin

Kendi kullanım alışkanlıklarınızı düşünün. Fiyat bilgisi olmayan ürünleri satın almak için telefonu elinize alıp uğraşmayı mı daha kolay buluyorsunuz, veriyi sayfada görüp hesabınızı buna göre yapmayı mı? Ayrıca güvenilirlik ve imaj açısından da ürünün fiyat bilgisinin şeffaflıkla paylaşılması oldukça önemli diyebiliriz. Profesyonel bir dijital imaj sizin için kıymetliyse, bu tavsiyemizi dikkate alın olur mu? Ciddi bir fark yaşanacağından eminiz.

Görseller En Büyük Kozunuz

Ürün görsellerinde cimri davranmak neden? Bu görseller satışlarımız için ciddi bir önem taşıyorlar. Ürünlerimizi her açıdan, işlevlilerse işlevlerini de göstererek fotoğraflamamız çok değerli bir kozumuz. Hatta paketli ve paketsiz halini de fotoğraf olarak ekleyebiliriz. Bu eklenen görseller, potansiyel bir müşterinin başlıktan sonra ilk göz attığı görseller diyebiliriz. Ürünümüzün ilgi çekici olmasını istiyorsak, bu görsellerden daha iyi bir yolu yok. Hatta bugün büyük markaların en ufak ürün için dahi profesyonel fotoğraf çekimleri gerçekleştirmesinin de nedeni bu diyebiliriz.

İnfografikleri Unutmamak Lazım

Ürünlerimizin açıklama bölümlerinde, detayları basitçe gösterdiğimiz infografik görsellerinden faydalanmayı da es geçmek olmaz. Bunlar bir müşteriyi, ürün sayfasında tavlarken kullanabileceğimiz önemli destekçilerimiz. Bu grafiklerde ürünün işlevinden, garanti süresinden, hızlı kargo imkânlarından ve iade şanslarından bahsedebilirsiniz. Hatta dilerseniz taksit standartlarınızı da grafiğin içerisinde gösterebilirsiniz. İnsanların bilgileri böyle grafiklerle daha istekli bir şekilde elde edeceğini söylersek hata yapmış olmayız. Dolayısıyla bunlardan neden faydalanmayalım ki?

Ürün Değerlendirme Alanları

Ürününüz hiç satış yapmamış, yepyeni bir ürün olabilir. Yine de değerlendirme alanlarından mutlaka faydalanın. Eğer kapatılabilir bir özellik olarak geliyorsa kapatmayın. Çünkü hiç kullanılmamış halleriyle dahi oldukça verimli oldukları açık. Zira ürününüz için güven hissini bu halleriyle bile aşılayabiliyorlar. Henüz incelenmemiş, değerlendirilmemiş olsa da müşteri için en azından değerlendirmeye açık olması oldukça önemli. Pazar alanlarını rekabette öne taşıyan noktalardan birisi de kuşkusuz ki bu değerlendirme bölümleri diyebiliriz. Siz de gerek bu sitelerde, gerekse kendi sitenizde ürün değerlendirme ve yorumlama fonksiyonlarından mutlaka faydalanın.