Onno Eticaret
Eticaret Sitesi Açmak ve Online Satışa Başlamak

Günümüzde internet teknolojisi her yerde yaygın olarak kullanılır. Buna online alışveriş de dahildir. İnsanlar bir mağazaya gitmeden evden veya herhangi bir yerden sipariş vermeyi her zaman avantajlı bulur. Bu bakımdan hedef kitlenize daha iyi ve hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, e ticaret sitesi açmak size yardımcı olur.

Bunun yanı sıra bir girişim yapmayı planlıyorsanız, e ticaret yine güzel bir iş fikri olabilir. Zira e ticaret yaparken fiziksel bir mağazanızın olması gerekmez. Bu bakımdan elde ettiğiniz kârı maksimum tutarken, giderleriniz düşürülebilir.

Ancak daha önce dijital sistemlere geçiş yapmamışsanız, e ticaret sitesi açmak için hangi adımların izlenmesi gerektiği bilinmeyebilir. Genel anlamda bu adımlar aşağıda olduğu gibidir:

 1. Satılacak Ürünleri Tespit Etmek
 2. Şirket Kurmak
 3. Mağaza Altyapısı Seçmek
 4. Paketler Arasından Tercih Yapmak
 5. Pazarlama Yöntemleri ile İşi Geliştirmek

Böylece kısa süre zarfında kendi e ticaret siteniz olabilir.

Satılacak Ürünleri Tespit Etmek

Bir girişim olarak e-ticaret yapmayı planlıyorsanız, bu durum hazırda ürünlerinizin olmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla öncelikle ne satacağınızı bilmeniz gerekir. Bu kapsamda düşünebileceğiniz pek çok şey vardır:

 1. Elektrikli aletler
 2. Saat aksesuarları
 3. Evcil hayvan ürünleri
 4. Elektrikli alet aksesuarları
 5. Kostüm ayakkabı
 6. Anne ve bebek ürünleri
 7. Perdeler
 8. Bardaklar
 9. Motorlu araç parçaları
 10. Gelinlikler

Bunların dışında farklı ürünlere ve sektörlere yönelmeniz de mümkündür. Tüm ürünlerin hedef kitlesi ve pazar durumu farklılaştığı için her birini incelemek, aralarından sizin için en uygun olanlarına karar vermek önerilir. E ticaret sitesi açmak istiyorsanız, bu bir ilk adımdır.

Şirket Kurmak

E ticaret sitesi aracılığıyla ticari eylemler gerçekleştirileceği için kişilerin tabi olacağı yasaları, mevzuatları da bilmesi gerekir. Ticareti faaliyet yapacak kişilerin, bir şirket kurması gerekir. Yasal izin ve belgelerin olması gelecekteki sorunları da önler.

Bu kapsamda şahıs, limited ve anonim firmalar kurabilir. Her birinin özellikleri değiştiği için tek tek incelemeniz, buna göre karar vermeniz tavsiye edilir.

Mağaza Altyapısı Seçmek

Şirketinizi kurduktan sonra sırada e ticaret sitesi açmak için altyapı seçmeye sıra gelir. Altyapı sitenin temelini oluşturan alandır. Bu nedenle doğru bir şekilde seçilmesi gerekir. Bu müşteri memnuniyeti için oldukça önemlidir.

Eğer doğru bir altyapı seçmezseniz, satışlarınız olumsuz şekilde etkilenebilir. Dolayısıyla süreçte doğru bir şekilde karar vermek her zaman tavsiye edilir. Sıfırdan altyapı hazırlamak yapabileceğiniz tercihlerden biridir.

Ancak burada her şey sıfırdan tek tek yapıldığı için maliyetler daha yüksektir. Ayrıca gerekli zaman da çoktur. Hem zamandan tasarruf etmek hem de bütçenizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız e ticaret paketleri size bu konuda yardımcı olabilir.

Paketler Arasından Tercih Yapmak

E ticaret sitesi açmak istiyorsanız, hazır bir paket kullanmak uygun fiyata site altyapısına sahip olmanızı sağlar. Zira bu paketlerin içinde belirli özellikler vardır. Böylece daha az ödeyerek daha fazla seçeneğe sahip olunabilir.

Bu noktada herkesin ihtiyacı farklı olabilir. Dolayısıyla e ticaret paketleri standart bir şekilde sunulmaz. Dolayısıyla farklı seçenekleri incelemek, aralarından size en uygun olanları belirlemek tavsiye edilir.

İdeaSoft, müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak size birbirinden farklı seçenekler teklif eder. Bunların hepsini inceleyerek, aralarından size en uygun olanlarını seçebilirsiniz. Ardından sadece seçtiğiniz paketin kurulması, entegrasyon ve modüllerin eklenmesi vardır.

Eğer İdeaSoft’un çözümlerini incelerseniz, bazı paketlerin içinde mevcut olan entegrasyonlar da vardır. Bu bakımdan uygun fiyata en iyi hizmetler alınabilir. Kurulum tam anlamıyla tamamlandıktan sonra sadece ürünleri eklemeniz, böylece satışa başlamanız kalmaktadır.

Pazarlama Yöntemleri ile İşi Geliştirmek

E ticaret sitesi açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Yukarıda verdiğimiz adımları takip ederek, kısa sürede oluşturulabilir. Bundan sonra da pazarlama yöntemlerini kullanarak müşterilerinize hızlı bir şekilde ulaşmak vardır:

 1. SEO: Sitenizin SEO ayarlarının düzenli olarak yapılması, arama motorlarında her zaman üst sıralarda kalmanıza yardımcı olur. Böylece tıklama ve görüntüleme oranlarınız her zaman yüksek olabilir.
 2. İçerik Pazarlaması: Doğru bir içerik pazarlaması, müşterilerinizi sizin ve ürünleriniz hakkında bilgilendirir. İçinde bulunduğunuz sektörü anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca SEO uyumlu içerik pazarlamasıyla arama motorlarında daha iyi bir sıra alınabilir.
 3. Sosyal Medya Pazarlaması: Kurumsal bir sosyal medya hesabına sahip olmak, müşterilerinizin size buradan kısa sürede ulaşmasına yardımcı olur. Böylece insanlara 7/24 her yerde ulaşmanız, doğru bir sosyal medya yönetimi ile onları etkilemeniz mümkündür. Ayrıca sitenize ziyaretçi trafiği çekebilir, satışlarınızı da arttırabilirsiniz.
 4. Reklamlar: Google AdWords gibi dijital reklam opsiyonları, müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca sosyal medya platformlarından verilen reklamlarda da sizin ve ürünlerinizin tanınmasında olanak tanır.

Bu gibi pazarlama yöntemleri, e ticaret sitesi açmak tamamlandıktan sonra işinizi kısa sürede büyütmenize yardımcı olur.